Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.


Mülkiye’nin 80 yıllık geleneği “İnek Bayramı” yasaklandı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nin her yıl kutlanan, gelenekselleşmiş şenlikleri İnek Bayramı, rektörlük tarafından güvenlik gerekçeleri neden gösterilerek yasaklandı. Bu yılki şenliklere mezunların katılmasının yasaklanmasının ardından dekanlıkla görüşerek yasağı kaldırtmayı başaran Mülkiyeliler Birliği, rektörlük tarafından şenliklerin tamamen yasaklanması üzerine yaptığı açıklamada kararı “üniversitenin bugünkü yönetiminin üniversiteyi yönetme yeteneğinin kalmadığının kanıtı” olarak değerlendirerek “bu süreçte öğrencileri[nin] yanında ve dayanışma içinde” olacaklarını beyan etti.


Beşiktaş metro inşaatında bulunan kalıntılar alandan “kaldırıldı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019’da tamamlanacağı duyurulan Kabataş – Mahmutbey Metro Hattı üzerindeki Beşiktaş istasyonu inşaatı sırasında bulunan, yerin yalnızca birkaç metre altındaki buluntular inşaat alanından kaldırıldı. “Sathaner” isimli ekşi sözlük kullanıcısının çektiği iki fotoğrafta, bulunan yapı kalıntılarının alandan bir şekilde kaldırıldığı görülebiliyor. Bir Twitter kullanıcısının İBB Beyaz Masa’ya ulaşarak ilettiği konuya gelen cevap, buluntuların “Kültür Bakanlığı Anıtlar Kurulu tarafından denetleme ve değerlendirme yapılarak belgelenip kaldırıldığı” yönünde.


Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi boşaltılıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ne tahsis edileceği gerekçesiyle boşaltılıyor. Bölüme aktarılan bilgiye göre, fakülte Beşiktaş Balmumcu Mahallesi’ne bağlı Dikim Evi’ne taşınacak. İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi ve YTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu kent plancısı Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, söz konusu hamlenin sadece bir “taşınma” olarak nitelenemeyeceğini belirterek, “Yıldız Teknik Üniversitesi önemli bir hafıza mekanı. Kendi değerini sadece Yıldız Teknik olmasından değil, aynı zamanda uzun yıllardır o mekanda olmasından da alıyor” dedi.


Haneke’nin Happy End‘inden ilk görsel paylaşıldı

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke‘nin 70. Cannes Film Festivali’nin yarışma programında yer alan filmi Happy End‘den ilk görsel yayımlandı. Isabelle Huppert, Toby JonesJean-Louis Trintignant ve Mathieu Kassovitz gibi isimleri bir araya getiren film, Fransız’nın Calais kentinde yaşayan ve mülteci krizine kayıtsız kalan bir aileyi anlatıyor. Burjuva ahlâkına yine tokadı attığı konusunda şüphe bulunmayan Haneke, bu filmiyle Altın Palmiye kazanırsa tarihte bu ödülü üç kere kazanan ilk yönetmen olacak. Ayrıca Happy End, Haneke-Huppert işbirliğinden izleyeceğimiz dördüncü film olacak.

Happy End (Michael Haneke, 2017)


Yol, 70. Cannes Film Festivali’nde yeniden gösterilecek

Yılmaz Güney’in yazdığı ve Şerif Gören ile birlikte yönettiği Yol filmi, bu yıl 70. Cannes Film Festivali’nde yeniden gösterilecek. 1982’de Altın Palmiye’yi  kazanan film, festivalin tarihini yansıtmak üzere oluşturulmuş “Cannes Klasikleri” bölümünde yer alacak.


Dunkirk‘ten ilk fragman

Christopher Nolan‘ın 10. filmi Dunkirk‘ten ilk fragman yayımlandı. Tom Hardy, Cillian Murphy, Mark Rylance ve Kenneth Branagh gibi isimlerin yanı sıra solo albümünden bugüne dek yayımlanan parçalarla gönlümüzü iyiden iyiye kazanan ve burada da nasıl bir iş yaptığını merakla beklediğimiz Harry Styles‘ı bir araya getiren film, II. Dünya Savaşı sırasında Alman kuvvetleri tarafından Fransa’nın Dunkirk limanında sıkıştırılan bir grup askere odaklanıyor. Şimdilik Oscar için yapılması gereken işler listesini tamamlamış gibi görünen Nolan’ın bizim için nasıl sürprizler hazırladığını 21 Temmuz’da göreceğiz.


House of Cards fragmanı gelmiştir

Beyaz Saray’daki iktidar mücadelelerini ele alan Netflix’in kült dizisi House Of Cards’ın 30 Mayıs’ta başlayacak beşinci sezonundan ilk fragman yayımlandı. Frank Underwood’un “Amerikalılar kendileri için en iyisini bilmiyor. Ama ben tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını biliyorum” sözleriyle başlayan video “Underwood, 2016, 2020, 2024, 2028, 2032, 2036. Tek millet, Underwood” sözleriyle sona eriyor.


Onur Ünlü’den yeni bir internet dizisi: Görünen Adam

Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği ve yalnızca internet üzerinden izlenebilecek Görünen Adam dizisinin ilk fragmanı yayımlandı. Dizinin başrolünü Erkan Kolçak Köstendil üstlenirken, ona Osman Sonant ve Orkun Ünlü eşlik ediyor. Yayın tarihi henüz açıklanmayan dizi toplam 15 dakikalık 6 bölümden oluşacak.


Express dergisi abonelik kampanyası başlattı

Mart 2014’te ara verdiği yayınına Şubat 2016’da yeniden başlayan, ülkemizin en nitelikli dergilerinden Express, Ekim 2016’dan bu yana aylık olarak yayımlanıyor. Derginin periyodu konusunda yeni dönemin başlangıcındaki belirsizlik sona erdiği için, ara verilen abonelik uygulamasına da yeniden başlandı. Dergiyi kitabevlerinde bulamayıp abone olmak isteyenleri buraya alalım.


The Beatles’a özel radyo kanalı: “The Beatles Channel”

ABD’de yayın yapan SiriusXM adlı radyo istasyonu sadece efsanevi müzik grubu The Beatles şarkılarının çalınacağı bir radyo kanalının kurulacağını duyurdu. Yayına 18 Mayıs’ta başlayacak The Beatles Channel adlı kanalda, grubun hayranları günlük konuk DJ’lik yapacak, grubun canlı kayıtları çalınacak, radyoyu arayan dinleyiciler gruba ilişkin hikâyelerini paylaşabilecek.


Bakan Arslan Wikipedia’nın adım atmasını bekliyor

29 Nisan’da BTK tarafından Türkiye’de erişime engellenen dünya çapında en çok kullanılan ansiklopedik bilgi kaynaklarından Wikipedia ve Türkçe eşleniği Vikipedi’nin bağlı olduğu vakıf, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine başvurarak tedbir kararına itiraz etti, ancak bu itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Tedbir kararının “Suriye İç Savaşına yabancı müdahalesi” ve “Devlet destekli terörizm” başlıklarında Türkiye’ye yapılan atıflardan kaynaklandığının ortaya çıkması üzerine, Arslan’ın beklentisinin bu başlıkların devletin ürettiği hayal çerçevesinde yeniden düzenlenmesi yönünde olduğunu söyleyebiliriz.


Kendrick Lamar’ın son albümü DAMN. Platinum oldu

Hip-hop dünyasının son yıllardaki en önemli isimlerinden Kendrick Lamar’ın birkaç hafta önce yayımladığı son albümü DAMN., Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (Recording Industry Association of America) açıklamasına göre daha şimdiden, yayın tarihinin üzerinden bir ay bile geçmeden bir milyonu aşan satışa ulaştı. DAMN., 2017’nin ilk Platinum etiketi alan albümü oldu.


HAIM yıllar sonra iki single ile geri dönüşünü gerçekleştirdi

2013’te ilk albüm Days Are Gone ile hayatlarımıza aşırı hızlı bir giriş yapan, hem sesi hem yüzü güzel üç kız kardeş ekolünden bir araya gelen Haim, dört yıl süren sessizliğini “Right Now” adlı yepyeni bir single ve şarkıya Paul Thomas Anderson tarafından çekilen bir video ile bozdu. Üstünden çok vakit geçmeden ise ikinci single “Want You Back” dinlemeye açıldı. Grup önümüzdeki ay Saturday Night Live’da canlı bir performans gerçekleştirecek ve ikinci albüm Something To Tell You Temmuz’da raflardaki yerini alacak.


 

Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.