Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.


Hayır ve Ötesi referandum raporunu açıkladı

2014 Yerel Seçimleri’nden bu yana aktif olan sivil inisiyatif Oy ve Ötesi’nin 16 Nisan referandumu için bir organizasyon yapmayacağının açıklamasının ardından bir araya gelen Hayır ve Ötesi, referandum raporunu açıkladı. Şanlıurfa, Muş, Yozgat ve Sakarya’nın bazı ilçeleri başta olmak üzere toplamda 961 adet seçmen sandığında 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında şüphe uyandıracak şekilde blok evet oyunun olduğunu ifade eden Hayır ve Ötesi, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesindeki 2179 no’lu sandıkta 31 Mart 2017’de hayatını kaybeden E.E. adına oy kullanıldığını da tespit etti. YSK’nın mühürsüz oy pusulalarıyla ilgili kararının yurt dışı 472 no’lu sandıkta uygulanmaması, birçok sandıkta TERCİH yerine EVET mühürleriyle oy kullanılması,  Muğla’nın Datça ilçesinde çalışan 200’ün üzerindeki inşaat işçisi 1200 km uzaktaki memleketleri Urfa’ya oy kullanmaya gidemediği halde kayıtlı oldukları sandıkta tüm oyların kullanılması gibi birçok vakıanın sıralandığı rapor, tarihin en büyük seçim hilesine konu olan referandumun iptali ve yenilenmesi talebini yineledi.


Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’den erişim Cumartesi sabaha karşı engellendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “idari tedbir” olarak nitelendirdiği kararın gerekçesi Anadolu Ajansı tarafından “sitenin Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikleri ısrarla kaldırmaya yanaşmaması” olarak gösterildi. İleride bugünlere dönüp bakınca “Daha sonradan bütün o yılların bir Binali Yıldırım şakası olduğu anlaşıldı” demeyi çok isterdik.


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkiye’yi yeniden siyasi denetime aldı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), 25 Nisan’da verdiği kararla Türkiye’yi yeniden siyasi denetim sürecine aldı. Böylelikle 2004’te denetim sürecinden çıkan Türkiye, denetim sürecinden çıkarıldıktan sonra tekrar alınan ilk Avrupa ülkesi oldu. Kararın gerekçesinde sürekli uzayan OHAL ve bu kapsamda KHK’larla yönetilmeye başlayan ülkedeki “demokratik kurumların işleyişinde ciddi bozulmalar” gösterildi.


Antalya’da açık alanda alkol yasağı geldi

Antalya Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü, ildeki park, piknik ve ören yerleri ile gezinti yerleri gibi alanlar da dahil olmak üzere tüm açık alanlarda alkol içilmesinin yasaklandığını duyurdu. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun emre aykırı davranışı düzenleyen 32. maddesine referans verilen açıklamada geçen “Çevreyi rahatsız edecek şekilde veya açıkta alkol içilmesi” gibi ifadeler, ileride habercilerin “tehlikeli gerginlik” diyerek yumuşatmaya çalışacağı gerici saldırılara da kapıyı açık bıraktı.


70. Cannes Film Festivali’nin jürisi belli oldu

İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar başkanlığında toplanacak ve 17-28 Mayıs arası gerçekleştirilecek Cannes Film Festivali’nin ödül verilecek filmlerini belirleyecek jüri belli oldu. Bu yılın olağanüstü seçkisini değerlendirecek jüride şu isimler yer alacak: Toni Erdmann’la 2016’ya damgasını vuran yönetmen Maren Ade, oyuncu Jessica Chastain, oyuncu Bingbing Fan, oyuncu/yazar/yönetmen Agnès Jaoui, yönetmen Chan-wook Park, oyuncu/müzisyen ve tatlı adam Will Smith, yönetmen Paolo Sorrentino ve besteci Gabriel Yared.


Wes Anderson’ın yeni filmi Isle of Dogs‘un  posteri yayınlandı

Wes Anderson’ın Akira Kurosawa’dan aldığı ilhamla çektiğini defalarca vurguladığı yeni filmi Isle of Dogs’un posteri yayınlandı. Edward Norton, Bill Murray, Jeff Goldblum, Bryan Cranston, Liev Schreiber, Tilda Swinton, Scarlett Johansson, Greta Gerwig, Frances McDormand, Courtney B. Vance ve Yoko Ono gibi isimlerin seslendirme yapacağı animasyon, 20 Nisan 2018’de vizyona girecek.


21. Afife Jale Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu

Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nin 21.’si, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bakırköy Belediye Tiyatroları prodüksiyonu Gülünç Karanlık’ın En İyi Prodüksiyon, Şahika Tekand’ın ise Godot’yu Beklerken’e getirdiği özgün yorumla Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü aldığı gecede Büyük Ev Ablukada’nın Afordisman Salihins’i olarak tanıdığımız Cem Yılmazer, hem Gülünç Karanlık’la Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı Ödülü’nü, hem de Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?’la Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü’nü aldı. Kazananların tamamına buradan erişebilirsiniz. Gecenin en önemli anı ise Cevat Fehmi Başkurt Özel Ödülü’nü alan Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun, ödülü KHK’larla ihraç edilen DTCF Tiyatro hocalarına adamasıydı.


Kingsman: The Golden Circle’dan ilk fragman yayınlandı

Kendini fazla ciddiye almayan eğlenceli yapısı ve olağanüstü kilise sahnesiyle beklenmedik bir başarı yakalayan Kingsman: The Secret Service’ın (Matthew Vaughn, 2014) devam filmi Kingsman: The Golden Circle’dan ilk fragman yayınlandı. Taron Egerton, Colin Firth ve Mark Strong üçlüsüne Julianne Moore, Halle Berry, Channing Tatum ve Jeff Bridges gibi büyük isimleri ekleyecek film, 29 Eylül’de vizyona girecek.


Fatih Belediyesi 654 yıllık tarihi otele dönüştürecek

Aralarında Kapalıçarşı hanlarının da bulunduğu 1734 bina, Fatih Belediyesi tarafından otele dönüştürülecek. Açtıkları davalarda alınan bir sürü yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına rağmen projelerin devam ettiğini vurgulayan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, konuyla ilgili şunları söyledi: “Tarihi hanları, çarşıları, değerleri korumakla görevli olan belediye bu değerleri bir rant sahası olarak görüyor. Ya tarihi yapılar yıkılmaya terk ediliyor ya da hukuksuz bir şekilde ortadan kaldırılarak iş yeri, otel, rezidans gibi yapılara dönüştürülüyor. 17-25 Aralık tapelerinde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in birtakım yolsuzluklarla kendine yer bulması tesadüf değil. Açıkça suç işlenmektedir ama Fatih Belediye Başkanı hükümet ve İçişleri Bakanlığı tarafından korunduğu için hiçbir hukuki işlem yapılamıyor. Bu nedenle benzer suçlar işlenmeye devam edecek.”


TRT’den Erdal Erzincan’a da yasak

Türk Halk Müziği sanatçısı Erdal Erzincan, geçtiğimiz gün attığı “TRT’den bana bir yasak gelmiş, eğer doğru ise buna hayır demezem!” tweet’iyle TRT’nin kendisine uyguladığı sansürü, hazırladığı ve bu sansürün gerekçesi olması muhtemel “Hayır Türküsü”ne referansla ifşa etti. TRT’nin getirdiği bir diğer yasak, CHP Eski Milletvekili Sabahat Akkiraz’a yönelikti. Erzincan, hem yayınlanan kliplerine yasak geldiğini hem de kanalda katılacağı programın iptal olduğunu belirtti.


Kelime Oyunu dönüyor

Bizleri Ali İhsan Varol’un nizami sakalları, duru Türkçesi ve sempatik sunumuyla tanıştıran yarışma Kelime Oyunu, 8 Mayıs’tan itibaren her gün 18.30’da teve2’de yayınlanacak. Kelime Oyunu, Gezi Direnişi’ne referanslarla dolu programının ardından yayından kaldırılmış, Ali İhsan Varol o günlerin sembol isimlerinden biri haline gelmişti.


Prenses Margaret Ödülü’nü kazanan Aslı Erdoğan, ödül törenine gidemeyecek

668 sayılı KHK’yla kapatılan Özgür Gündem’in danışma kurulunda yer aldığı için 4.5 ay tutuklu kalan ve 2016’nın sonunda tahliye edilen yazar Aslı Erdoğan, hakkında getirilen yurt dışına çıkma yasağı kaldırılmadığı için kazandığı Prenses Margaret Ödülü’nü almak üzere 9 Mayıs’ta gerçekleştirilecek törene gidemeyecek.


Hortlak dergisi de kapandı

Penguen’in son 4 sayısını yayımlayacağını belirtmesinin ardından Uykusuz bünyesindeki aylık Hortlak dergisi de kapandı. Uykusuz’daki “Sandık İçi” adlı köşesini bu konuya ayıran çizer Ersin Karabulut, “Normalde ben bu tür konuların dillendirilmesini pek doğru bulmazdım. Yıllardır zor durumdayız yani biz ama ucu ucuna idare ediyorduk. Şimdi hepten zorlaştı. Sanmayın ki Penguen gider de Uykusuz kalır. Gırgır’ı zaten kapattılar. Hortlak’ı da maalesef devam edemedik, kapattık.” sözlerini kullandı.


Varto’nun çocuk orkestrası sahneye çıkmak için destek bekliyor

3 yıl önce Muş’un Varto ilçesine atanan müzik öğretmeni Aslı Tanrıkulu’nun sosyal medyadan başlattığı girişim sonucu gönderilen enstrümanlarla kurduğu çocuk orkestrası, 5 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’ne katılabilmek için destek bekliyor. Köylerde ve ilçe merkezlerinde Türkçe, Kürtçe ve İngilizce şarkılarla bir süredir konserler veren orkestra, katılmaya hak kazandığı uluslararası festivalde de sahne alabilmeyi umuyor.