Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.


23 Nisan Grup Yorum konseri valilik tarafından yasaklandı

Grup Yorum‘un 23 Nisan’da Yenikapı’da yapılması planlanan 7. Bağımsız Türkiye Konseri, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. 18 Kasım 2016’da Okmeydanı İdil Kültür Merkezi’ne yapılan operasyonla gözaltına alınıp, “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” suçuyla tutuklanan Grup Yorum üyeleri, 1 Mart tarihinde tahliye edilmişlerdi. Aynı operasyonda kültür merkezinde tadilat yapmakta olan inşaat işçileri de ev hapsine alınmıştı. Valiliğin koyduğu yasak üzerine Grup Yorum, “Herkes Grup Yorum, Her Yer Grup Yorum” şiarıyla herkesi 23 Nisan’da bulundukları yerde Grup Yorum türküleri çalmaya, söylemeye çağırdı. Grup Yorum, Facebook sayfalarında yayımladıkları, Akp’nin keyfi uygulamalarını ve konuyla ilgili çifte standardı hedef aldıkları bildirileriniHalkın türküleri yasaklanamaz, Grup Yorum susturulamaz” şeklinde bitirdi.


12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali: Cesaret Öğeleri İçerir

1-7 Mayıs tarihleri arasında eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da gösterimleri yapılacak 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl “Cesaret Öğeleri İçeriyor”. Festival, aralarında Ken Loach’un son filmi I, Daniel Blake (2016) ile birlikte Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan 1969 İsveç yapımı tarihi grev filmi Adalen 31 (Bo Widerberg) de dahil işçi ve emekçi sinemasının “cesur” örneklerini gösterecek ve yine tamamen ücretsiz olacak. 2 Mayıs saat 19:30’ta başlayacak açılış gecesini oyuncu Onur Saylak sunacak. Festivale Sine-Sen, Dev Sağlık-İş, Tez Koop-İş, Tek Gıda-İş, Ses, Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, ÇEVBİR, CAPULTV ve Sendika.Org gibi sendika ve kurumlarla birlikte, aralarında İstanbul’da Şişli, Kadıköy ve Sarıyer, Ankara’da Çankaya ve Yenimahalle, İzmir’de Büyükşehir, Buca, Gaziemir ve Konak’ın bulunduğu birçok belediye destek veriyor. Programı da içeren festival kitapçığına buradan, festival web sayfasına buradan erişebilirsiniz.


2018’de Her Şey Çok Güzel Olacak‘a orta metraj devam filmi

Cem Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Her Şey Çok Güzel Olacak‘ın (Ömer Vargı, 1998) 20. yılını işaret ederek olası bir orta metraj devam filmi imasında bulundu. Barı açıyoruz, Ayla’yla aramızı düzeltiyoruz, 40 dakikalık özel devam filmini bekliyoruz!

Her Şey Çok Güzel Olacak, 1998


John Freely hayatını kaybetti

Evliyâ Çelebi’nin İstanbul’u, Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi, Büyük Türk, Işık Doğu’dan Yükselir gibi kitaplarıyla tanınan ABD’li fizik profesörü ve yazar John Freely, 90 yaşında hayata veda etti. 1960’lı yıllarda Yaşar Kemal, Aliye Berger, Ömer Uluç gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçılarıyla dostluk kuran Freely’nin ilk kitabı Strolling Through Istanbul: A Guide to The City (İstanbul’u Gezmek İsteyenler İçin Bir Şehir Rehberi) 1972’de yayımlanmıştı. Freely’nin çoğu Osmanlı tarihi ve İstanbul üzerine birçok dile de çevrilmiş 50’den fazla kitabı bulunuyor.


Star Wars: The Last Jedi‘dan ilk fragman yayınlandı

15 Aralık’ta vizyona girecek ve efsane serinin 8. ayağını oluşturacak Star Wars: The Last Jedi‘dan ilk fragman yayınlandı. Luke Skywalker‘ı bulan Rey‘i eğitimine başlamışken gösteren fragman pek çok soruyu haliyle hâlâ cevapsız bırakıyorsa da tüylerimizi diken diken etmeyi ihmal etmiyor. Filmin yönetmeninin, yalnızca Breaking Bad‘in en iyi bölümlerinden değil gelmiş geçmiş en iyi dizi bölümlerinden Ozymandias‘ı (2013) ve Joseph Gordon-Levitt ile Bruce Willis‘li Looper‘ı (2012) da yöneten Rian Johnson olduğunu bir kez daha hatırlatalım.


Man Booker Ödülü’nün kısa listesi açıklandı

Uluslararası edebiyatın en prestijli ödüllerinden biri olarak görülen Man Booker Ödülleri’nin 6 adaylık kısa listesi açıklandı. Kısa listede Amos Oz Judas romanıyla, David Grossman A Horse Walks Into A Bar romanıyla, Samanta Schweblin Fever Dream romanıyla, Roy Jacobsen The Unseen romanıyla, Mathias Énard Compass romanıyla, Dorthe Nors ise Mirror, Shoulder, Signal romanıyla yer alıyor. Kısa listeye giren her yazara bin pound verilirken, büyük ödülü kazanan yazar ve kitabın çevirmeni 50 bin pound değerindeki para armağanını paylaşacak. 2017’nin kazananı 14 Haziran’da Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde gerçekleşecek törenle açıklanacak.


Kapital‘i resmeden Yüksel Arslan hayatını kaybetti

1961’den bu yana Paris’te yaşayan, 1967’de Türkiye’de açtığı sergi müstehcen bulunduğu için eserleri toplatılan, 1968’den itibaren ise marksizme yakınlaşan ve bütün eserlerini okuduğu Karl Marx‘ın Kapital‘ini resmeden Yüksel Arslan, 84  yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı; toprak, bal, yumurta akı, yağ, kemik iliği, sidik, kömür gibi malzemelerden yaptığı boyaları kullandığı eserlerini “art” (sanat) ve “peinture” (resim) sözcüklerini bir araya getirerek türettiği “arture” sözcüğüyle adlandırıyordu. Kapital için de 55 arture’lük bir seri hazırlamıştı.


Roger Waters yeni bir single yayınladı

Progressive rock efsanesi Pink Floyd‘un ortak kurucularından şarkıcı/söz yazarı/besteci Roger Waters, 25 yılın ardından ilk solo çalışması olacak ve 2 Haziran’da yayınlanacak Is This the Life We Really Want‘tan ilk single’ı “Smell the Roses”ı yayınladı. 12 parçadan oluşan albümde Waters, Radiohead yapımcısı Nigel Godrich, Atoms For Peace‘in davulcusu Joey Waronker ve Brooklyn’li indie pop grubu Lucius gibi isimlerle çalıştı.


Bülent Kayabaş hayatını kaybetti

Türkiye sinema ve tiyatrosunun usta oyuncularından Bülent Kayabaş, 19 Nisan’da hayatını kaybetti. 150’den fazla filmde imzası bulunan Kayabaş, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.


Siz müzik dinlerken Bose kulaklıklar da yasa dışı olarak sizi dinliyor

Bose ses ve müzik teknolojileri şirketinin ürettiği bazı kulaklarla birlikte kullanılabilen, şirketin daha iyi bir deneyim için önerdiği Bose Connect isimli akıllı telefon uygulamasının izinsiz olarak kullanıcı verilerini topladığı ortaya çıktı. Uygulamanın yalnızca ne dinlediğinizi değil, akıllı telefonunuzdaki “tüm mevcut kullanılabilen medya bilgisini” topladığı ve sloganı “Tüm müşteri verilerinizi toplayın ve istediğiniz yere gönderin” diye çevrilebilecek Segment.io gibi veri sağlayıcı şirketlere sattığı belirlendi. Konu hakkında Bose henüz herhangi bir açıklama yapmadı. Hukuksuzluğu tespit eden Kyle Zak isimli ABD vatandaşının oldukça yüklü bir tazminat davasına hazırlandığı, tazminatla beraber veri hırsızlığının sonlanmasına dair de bir dosya hazırlandığı avukatı tarafından bildirildi.

Bu uygulamanın kullanılabildiği ve veri hırsızlığı yapılan kulaklık modelleri şöyle: QuietComfort 35, QuietControl 30, SoundLink Around-Ear Wireless Headphones II, SoundLink Color II, SoundSport Wireless ve SoundSport Pulse Wireless.


Kadıköy Gençlik Festivali iptal edildi

21-30 Nisan arasında Kadıköy ilçesi içerisindeki sahne ve parklarda gerçekleştirilmesi planlanan Kadıköy Gençlik Festivali, güvenlik gerekçesiyle iptal edildi. Kadıköyfest, sosyal medya kanallarından yaptığı duyuruda Kadıköy Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün “terör istihbaratı”nı ileri sürerek festivali iptal ettiğini belirtti.


Mizah dergisi Penguen kapanıyor

25 Eylül 2002’den bu yana yayımlanan mizah dergisi Penguen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada son 4 sayının ardından kapanacağını açıkladı. Konuyla ilgili detaylı bir açıklama henüz yapılmazken dergi, gelecek sayıda bunun ardındaki nedenlerin uzun uzun anlatılacağının işaretini verdi.


İstanbul Tiyatro Festivali 2017’den itibaren her yıl gerçekleştirilecek

1989’dan bu yana iki yılda bir düzenlenen ve bugüne dek 5600 sanatçının 700 performansını 441.000’in üzerinde seyirciyle buluşturan İstanbul Tiyatro Festivali, artık her yıl Kasım ayında gerçekleştirilecek. Bu yıl 13-26 Kasım arasında 21.’si gerçekleştirilecek festivalde yurt dışından 4, Türkiye’den ise 10 performans yer alacak. Tam program ise Eylül’de açıklanacak.


Kaygı‘nın ilk fragmanı yayınlandı

Ceylan Özgün Özçelik‘in yıl boyunca Berlin Film Festivali ve SXSW gibi festivalleri dolaşan ilk uzun metrajı Kaygı‘dan bir fragman yayınlandı. Film, geçtiğimiz hafta İstanbul Film Festivali‘nde gerçekleşen ve büyük beğeni toplayan Türkiye prömiyerini takiben 12 Mayıs’ta vizyona girecek.


Universal’a bağlı sanatçıların içerikleri, dilerlerse Spotify’da ilk iki hafta ücretsiz olarak dinlenemeyecek

Spotify’ın, üyelikli ve reklamlı olmak üzere ayrılan iki planlı iş sistemini koruma çabaları küresel plak şirketi grubu Universal tarafından gıdıklanmaya başladı. Normal şartlar altında Spotify’da mevcut olan her içerik, hem üyelikli hem reklamlı plan dahilinde tüketim yapan dinleyiciye aynı anda sunulmakta. Ancak reklamlı dinlemelerden kazanılan (sürekli olarak dinlenme ve üyelik sayısı/sermayesine göre değişen) birim fiyatının, (o dönem Spotify’ın satmayı başardığı reklamlardan ürettiği sermaye ile oluşturulan havuzun tüm reklamlı dinlemelere bölünmesiyle oluşturulan) reklamlı dinleme birim fiyatlarından oldukça yüksek olması, büyük plak şirketleri ve bağımlı müzisyenlerin bir süredir sinirlerini bozuyor. Bu doğrultuda yeni çıkan bir içeriğin normal şartlar altında en yoğun olarak tüketildiği ilk iki hafta boyunca, Universal’a bağlı müzisyen ve plak şirketi bu yönde bir karar verirse, ücretsiz yani reklamlı dinleyiciler içeriğe ulaşamayacak. Bu süre boyunca plak şirketlerinin ücretsiz/reklamlı dinleme yapılabilecek diğer servislerde de (e.g. YouTube) içeriği piyasaya sürmemesi veya “bloklama” işlemi yapması ve dinleyiciyi ücretli yani “premium” dinleme servislerine yönlendirmesi beklenebilir.


Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.