Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.


40 inek Türkiye’den sınırdışı edildi!

Vasatın tahakkümü sürüyor. Referandum öncesinde aranan düşman bildiğiniz üzere Hollanda oldu. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği üyeleri de, iktidardan aldıkları icazetle Hollanda’ya tepki göstermek için “Holstein” cinsi büyükbaş hayvanları kamyonete yükleyip geri gönderdi. Çanakkale’nin Biga ilçesindeki bir mezbahada üreticilerle bir araya gelen Birlik Başkanı Bülent Tunç yaptığı açıklamada, Hollanda ile yaşanan gerilime üreticilerin büyük tepki gösterdiklerini söyledi. İneklerin bugün toplu olarak gönderildiğini söyleyen Tunç, geri gönderdikleri hayvan sayısının 40 civarında olduğunu belirterek “Sembolik sayıda hayvan gönderdik. Eğer bu hayvanları almazlarsa gerekirse keser dağıtırız” dedi. İneklerin akıbeti maalesef bilinmiyor. Bu ahmakça şovenizme #HAYIR.


Tuğla ile “Hayır” yazan inşaat işçisi konuştu

İnşaatta çalışırken tuğlalarla “Hayır” yazarak sosyal medyada büyük ilgi çeken inşaat işçisi Tahsin Durmuş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, photoshop’la fotoğraftaki “hayır” yazısını “evet” olarak değiştirmesini yorumladı: “Baksanıza bu kadar masum bir şeyin bile üstünde oynama yapıyorlar. Böyle insanlara ülke teslim edilir mi?” Durmuş, #HAYIR yazısının hikâyesini de anlattı: “İnşaatta tuğla örüyorduk. Dedim şuraya bir ‘hayır’ yazayım. Sonra baktım güzel oldu. Bir iki resim çektirdim. Facebook’a koydum, fikrimi herkes görsün diye. Arkadaşlar ‘Koyma başın belaya girer,’ dedi. Ben de ‘Hayır diyen niye terörist ilan ediliyor? Bu mu demokrasi? Niye belaya girsin?’ dedim. Sonuçta ortada bir referandum var. Bir taraf ‘hayır’ bir taraf ‘evet’ diyecek. Herkes düşüncesini rahatça anlatabilmeli. İşte böyle kaygı ve korkuların ortadan kalkması için ‘hayır’ demek gerekiyor.”


Milli Kültür Şurası sonuç bildirgesi açıklandı

Resmi açıklamaya buradan, laf kalabalığından arındırılmış aslına buradan ulaşabilirsiniz. Bizi esir alan vasatlığa da #HAYIR.


Stranger Fruit belgeselinin görüntüleri, Michael Brown cinayetinde polisin anlatısını çürüttü

South by Southwest (SXSW) Festivali kapsamında gösterimi yapılan Stranger Fruit (Jason Pollock, 2017) belgeselinde yer alan bir görüntünün, Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Önemlidir) hareketini tetikleyen en büyük polis cinayetlerinden birinde davaya intikal eden anlatıyı değiştirebilecek nitelikte olduğu ortaya çıktı. Michael Brown, 9 Ağustos 2014 akşamı ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson adlı kasabada öldürülmüş, bu durum da bölgeden ülkeye sıçrayan büyük çaplı gösterilere neden olmuştu. Polis, 18 yaşındaki Brown’un bir perakendeciyi soyduğunu iddia ederken Brown’la gecenin ilerleyen saatlerinde bağımsız bir yerde karşılaşan katil polis Darren Wilson, bu olayın ardından ceza almamıştı. Stranger Fruit’un görüntüleri, hem Brown’un dükkanı soymadığını hem de Ferguson Polis Teşkilatı’nın zaman çizelgesini bilinçli olarak karıştırdığını kanıtlıyor. Ayrıca raporlar, polisin bu videodan daha önceden de haberdar olduğunu gözler önüne seriyor. Bu sahtekârlık hepinize elbette tanıdık gelmiştir.


36. İstanbul Film Festivali’nin programı açıklandı

Bu yıl “Kaldır kafanı” sloganıyla yola çıkan ve 5-15 Nisan arasında gerçekleştirilecek 36. İstanbul Film Festivali’nin programı açıklandı. Öğrenciler için hafta içi gündüz seanslarının 1 TL olacağı festivalde Sir Ian McKellen onur konuğu olarak ağırlanacak. 61 ülkeden 207 yönetmenin çektiği 186 uzun ve 17 kısa metrajlı filmden oluşan ayrıntılı programa buradan erişebilirsiniz.36. İstanbul Film Festivali


SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri, 15 Mart akşamı yapılan törenle sahiplerini buldu. Ana Yurdu’nun (Senem Tüzen, 2015) En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini toplayarak büyük bir başarıya imza attığı gecede Türkiye’nin Oscar adayı Kalandar Soğuğu (Mustafa Kara, 2015) En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Sanat Yönetimi, geçtiğimiz yıl sinema yazarları arasında polemik konusu olan Toz Bezi (Ahu Öztürk, 2015) ise En İyi İlk Film Ödülü’ne layık görüldü. En İyi Yabancı Film de Carol (Todd Haynes, 2015) seçildi. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Giovanni Scognamillo adına bu yıl ilk defa verilen Fantastik Sinema Ödülü, Kötü Kedi Şerafettin’in (Ayşe Ünal & Mehmet Kurtuluş, 2016) oldu. Babamın Kanatları’yla (Kıvanç Sezer, 2016) En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Menderes Samancılar, ödülünü Barış İçin Akademisyenler ve hapisteki gazeteciler için aldığını belirtirken Ankara DTCF Tiyatro Bölümü mezunu Kübra Kip, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü okuldan ihraç edilen hocalarına adadı.


Maddi kültürün izinde 1980’ler: “Tek ve Çok”

SALT, 1980’ler Türkiye’sine dair uzun soluklu araştırmalarının bir çıktısı niteliğindeki Tek ve Çok sergisini, İstanbul’dan sonra başkentte incelemeye açıyor. Eşyanın üretimi ve dolaşımına yönelik, araştırma temelli bir sergi olan Tek ve Çok, Türkiye’de 1955-95 dönemini, adım adım gerçekleştirilen sanayileşme ve uzantısındaki tasfiyenin meydana getirdiği nesneler aracılığıyla ele alıyor. Endüstri ürünlerinin ilk kez geniş bir alıcı kitlesiyle buluştuğu 80’lerde dolaşımdaki nesnelerden derlenen seçki, dönemin üretim ortamını bağımsız hikâyelerle inceliyor. Sergi, 4 Nisan’a dek Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi‘nde (ÇSM) görülebilir.


Luys i Luso: Ermeni Müziği İçinde Sinematik bir Yolculuk

Ermenileri Osmanlı’daki memleketlerinden zorla çıkaran soykırımdan 100 yıl sonra, 2015’te genç bir Ermeni müzisyen bu topraklara bir ses yolculuğuna çıktı. Bu müzikal yolculuk, caz dehası Tigran Hamasyan’ın, 5. – 20. yüzyıllar Ermeni dinsel müziklerini piyano ve vokal için yeniden düzenlediği, “Luys i Luso” adlı projesinin bir parçasıydı. Hamasyan, Erivan Devlet Oda Korosu’yla birlikte 3 binkm’den fazla yol kat ederek, 3 ülkede 12 konser verdi. Seyahatin vizyonu, bu kiliseler ve topraklara, ses ve müzik yoluyla yeni bir soluk getirmekti. Ermeni Amerikalı sinemacılar Emily Mkrtichian ve Alex Igidbashian da Hamasyan’a ve koroya tur süresince eşlik ederek, gittikleri yerleri ve konserleri kaydettiler. Daha sonra, Berlin merkezli Studio Ondé ve Hamasyan işbirliğinde, topladıkları görüntüler ve ses kayıtlarından bir enstelasyon ürettiler. Bu özel performansların görsel ve duyusal deneyimini yeniden canlandıran bu ses ve görüntü enstelasyonu 24 Mart – 30 Nisan arasında Depo İstanbul‘da görülebilir.


Kaygı’ya SXSW’dan ödül

Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metrajı Kaygı, ABD’nin Teksas eyaletinin Austin kentinde düzenlenen South by Southwest Festivali’nde kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger Ödülü’nün sahibi oldu.


Edinburgh Tiyatro Festivali’nde ilk kez Türkiye’den bir yönetmenin rejisi sahnelecek

Bu yıl 70. düzenlenen dünyaca ünlü Edinburgh Tiyatro Festivali, Ana Festival (EIF) bölümünde ilk defa Türkiye’den bir yönetmenin rejisine yer verecek. Fransız avangart tiyatrosunun önde gelen isimlerinden Eugène Ionesco’nun Gergedanlar adlı oyununun Murat Daltaban imzası taşıyan rejisi, Edinburgh’da 4-28 Ağustos arasında gerçekleştirilecek festivalde Britanyalı ve Türkiyeli oyuncular tarafından sahnelenecek. DOT kadrosundan Ece Dizdar ve Esin Alpogan da oyunda yer alacak.


Nermin Mollaoğlu aday olduğu Üstün Başarı Ödülü’nü kazandı

Pazar Vesaire’nin 12 Şubat 2017 edisyonunda Londra Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen Uluslararası Üstün Başarı Ödülleri’ne Kitap Ajanları dalında aday olduğunu duyurduğumuz Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ödülü kazanmayı başardı.


Ryan Gosling ve Lykke Li’nin Song to Song görüntüleri internete sızdı

Terrence Malick’in müzikseverlerin ağzını daha şimdiden sulandıran ve sabırsızlıkla beklenen yeni filmi Song To Song’da arz-ı endam edenlerden biri de kadife sesli hanım kızımız Lykke Li. Filmde eski sevgilileri canlandıran Ryan Gosling ve Lykke Li, Bob Marley’nin “It Hurts to Be Alone”unda düet yaparken görülüyor. Gerek oyuncu kadrosu, gerek müzik dünyasından konuk oyuncuları gerekse ele aldığı konularla avuçları kaşındıran film Amerika’da geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi bile, fakat Türkiye’deki vizyon tarihi henüz belli değil.


Snoop Dogg’dan Trump’ı suikastla “tehdit eden” yeni video

Snoop Dogg, ABD başkanı Trump’a benzeyen birini oyuncak bir silahla vurduğu görüntülerinin bulunduğu, BADBADNOTGOOD ile işbirliği olan “Lavender isimli parçaya çekilen parodi müzik videosu sebebiyle Cumhuriyetçi Parti senatörü Marco Rubio tarafından başkanı tehdit etmekle suçlandı. Konunun Beyaz Saray tarafından ve Trump’ın güvenliğinden sorumlu kişilerce ciddi boyutlara taşınması bekleniyor. Bununla birlikte Trump’ı daha önce şarkı sözleriyle tehdit eden Rick Ross ile FDT (Fuck Donald Trump) isimli şarkıyı yayımlayan YG, G-Eazy ve Macklemore’un herhangi bir yaptırımla karşılaşmamış olması bu beklentilerin boşa çıkma ihtimalini destekler cinsten.


Sigur Ros’dan Trump karşıtı film gösterimi

Bu hafta müzik dünyasında Trump karşıtı hareketler yine sürüsüne bereket, çok şükür. Snoop Dogg’un iddialı video klibinden sonra İzlandalı post rock ekibi Sigur Ros da kolları sıvadı. Grubun 2011 yapımcı konser filmleri olan Inni, 20 Mart’ta düzenlenecek ve geliri Trump politikalarına direniş gösteren organizasyon ACLU’ya gidecek bir etkinlik kapsamında gösterilecek.


Dünya’daki en büyük müzik ekonomisi New York’ta

New York Belediye Başkanlığı, Medya ve Eğlence Dairesi tarafından yapılan araştırma, şehrin müzik sahnesinin toplamda yaklaşık 60 bin kişiye istihdam sağladığı ve bu istihdam dahilinde takribi 5 milyon Amerikan Doları yıllık maaş ödendiğini açıkladı. New York’un Dünya müzik endüstrisinin merkezi olduğu iddiası rakamlarla beraber şehrin yüksek performans sergilediği dört temel konu üzerinden iddia ediliyor: Yerel sanatçı komünleri, kitlesel müzik tüketimi, küresel kayıtlı müzik işletmeleri, altyapı ve destek hizmetleri. Rapora göre bu 4 taşıyıcı kolon doğrudan yaklaşık 31.400 kişiye istihdam sağlarken, dolaylı olarak servis ve tedariğe etki ediyor.


Sony’den neredeyse dans bile eden akıllı bileklik

Teknolojide dünya devlerinden biri olan Sony, bir diğer dünya devi olan fuar SXSW’nun interaktif ayağında yeni sürprizini tanıttı. Sony’nin geliştirdiği akıllı bileklik “Motion Sonic”, vücut hareketlerini algılayıp melodilere dönüştürebiliyor. Vücutların müziğe değil, müziğin vücutlara ayak uydurduğu çağlara merhaba.


7 bin yıllık Hevsel Bahçeleri yıkılıyor

Dünya Kültür Mirası” listesinde bulunan, Diyarbakır’ın Sur ilçesi sınırlarındaki 7 bin yıllık Hevsel Bahçeleri KHK ile “özel proje alanı” ilan edildi. Hukuki itirazlara ve başvurulara rağmen son üç aydır ağaçların kesildiği ve yol genişletme çalışmalarının yapıldığı Heysel için UNESCO’ya çok geç olmadan harekete geçmesi için çağrı yapıldı.


White Denim’in yeni şarkısı yalnızca ABD’de yağmur yağan yerlerde dinlenebiliyor

Bir giyim markasının yeni bir yağmurluk tanıttığı bir reklamında kullanılan White Denim’in yeni şarkısı “No Nee Ta Slode Aln”, Spotify’da ABD’nin yalnızca o gün yağmurlu olan bölgelerinde dinlenebilecek. Spotify daha önce de hava durumu tahmin uygulaması AccuWeather ile birlikte Climatune’u geliştirmiş ve hava durumuna göre müzik sunan bir algoritmayı türlü interaktif görsel efektlerle dinleyicilere sunmuştu.


Beauty and the Beast’in Malezya’da vizyona girmesi içerdiği gay sahne sebebiyle ertelendi

Disney filmi Beauty and the Beast içerdiği “gay” sahnesi sebebiyle Malezya’da P13, yani 13 yaşından küçüklerin ancak ebeveynleriyle izleyebileceği şekilde vizyona girmesi için onaylandı. Malezya film sansür komitesi başkanı Abdül Halim Abdül Hamid, Disney’in filmi neden ertelediğini bilmediğini, bu sahne haricinde filmin onaylandığını söyledi. Hikâyenin baş kötüsü Gaston’un yardımcısı LeFou karakterini içeren kısa sahne sebebiyle Rusya’da da film 16 yaşından küçüklerin izlemesine yasak getirilerek vizyona sokulmuştu.


Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.