Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.


Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ses ver!

OHAL uygulaması kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın işlerine geri dönmek talebiyle Ankara’da Yüksel Caddesi’nde başlattıkları açlık grevi bugün itibariyle 67. gününde. “Hasta değiliz direnişçiyiz” diyen ve kazanılmış haklarını geri isteyen eğitimciler desteğinizi ve dayanışmanızı bekliyor, ihmal etmeyin. İktidar eliyle iyiden iyiye çürütülmüş toplumsal ahlakı reddediyoruz, üzerimize biçilmiş kefeni böyle yırtacağız. Seyirci kalmak zorunda değiliz.


Belge Yayınları’na bir kez daha polis baskını

40 yıldır muhalif bir çizgide yayıncılık yapan ve birçok kitabı hakkında dava açılan Belge Yayınları bir kez daha polis baskınına uğradı. “Bandrolsüz kitap ihbarı” iddiasıyla yayınevinde arama yapan polisler, 2170 kitaba el koydular ve yayınevi çalışanı Mehmet Ali Varış’ı gözaltına alıp daha sonra serbest bıraktılar. Yayınevinden yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi: “Yayınevimize yapılan ziyaretlerden anlıyoruz ki bir sebep yine birilerinin canını sıkmışız. Bu kez doğrudan dava konusu edilecek bir kitap da bulunamamış olmalı ki eften püften sebeplerle kapımız çalınmış. Varsın öyle olsun, nasıl olsa 1977’den bu yana değişen muktedirlere göre pozisyon alma durumumuz yok. Belge Yayınları belgelemeye devam edecek. Kim geldiyse, sefa getirmese de “hoş gelmiş” diyoruz. Son söz olarak; pullu ya da pulsuz yazarlarımız, çevirmenlerimiz ve biz bu alınıp götürülen kitapların öz sahipleriyiz ve kitaplarımızı geri istiyoruz. Mesleğimizi yasadışı ticaretten korumak için icat olunan bir mevzuatın döndürülüp bizi sırtımızdan vurmuş olmasını da esefle kınıyoruz.”


Roboski Katliamı’nı anma etkinliğinde oynayan Abdulhakim Bağış 16 ay hapse mahkum edildi

28 Aralık 2011’de TSK’ya bağlı savaş uçaklarının bombardımanında 34 Kürt kökenli sivilin öldürüldüğü, hükümetin Uludere Operasyonu olarak adlandırmaktan hoşlandığı Roboski Katliamı’nın birinci yıl dönümünde İzmir’de düzenlenen anma etkinliğinde oyuncu olarak görev alan ve polisin müdahalesi sonucu çıkan olaylarda gözaltına alınan Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Abdulhakim Bağış, tüm itiraz yolları kapalı olacak şekilde 16 ay hapse mahkum edildi. Yenikapı Tiyatrosu “inatla her alanda daima sanat yapmaya ve umudu büyütmeye” devam edeceğini belirttiği bildirisini, “Sanatta işlenebilecek suç yoktur! Sanat hayattır, hayat sokakta!” diyerek bitirdi.


Çevreci aktivistler Aysin Büyüknohutçu ve Ali Ulvi Büyüknohutçu öldürüldü

Antalya’da faaliyet gösteren mermer ocaklarına karşı çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları bünyesinde mücadele veren çevreci çift Aysin Büyüknohutçu ve Ali Ulvi Büyüknohutçu, Finike’deki dağ evlerinde öldürülmüş olarak bulundu. Yakalanan katil zanlısı Ali Yumaç cinayeti para için işlediğini iddia ederken çevreciler olayın basit bir gasp ve cinayetten ibaret olamayacağını öne sürdü. Ali Büyüknohutçu’nun eski komşusu Ali Çağrı ise oradan taşınmasa kendisinin de benzer şekilde hedef olacağını anlattı.


5. Amed Tiyatro Festivali kayyum belediyesinden bağımsız olarak düzenleniyor

Geçtiğimiz sene Amed Belediyesi’ne kayyum atanması ile hazırlık aşamasında olmasına rağmen yapılamayan 4. Amed Tiyatro Festivali’nin ardından, bu yıl yine kayyum tarafından sözleşmeleri yenilenmeyen 31 oyuncunun da dahil olduğu, bu kez belediyeden bağımsız bir şekilde düzenlenen 5. Amed Tiyatro Festivali 11 Mayıs Perşembe günü başladı. Sergilenecek Kürtçe ve Türkçe oyunların yanı sıra söyleşiler ve ihraç edilen akademisyenler tarafından oluşturulan koronun performansının da dahil olduğu festivalde sahneye çıkacak topluluklardan bazıları şöyle: Boğaziçi Gösteri Sanatlar Topluluğu, Seyyar Sahne, Yenikapı Tiyatrosu, Batman Şehir Tiyatrosu, Urmiye (İran) den gelen bir grup ve Teatra Jiyana Nûbir.


46. Orhan Kemal Roman Armağanı Unutkan Ayna’nın oldu

  1. Orhan Kemal Roman Armağanı, Gürsel Korat‘ın Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Unutkan Ayna adlı romanına verildi. Ödülün seçici kurulunda Turhan Günay, M. Nuri Gültekin, Erendiz Atasü, Çimen Günay Erkol, Handan İnci, Yiğit Bener ve Nazım K. Öğütçü bulunuyordu. Kurul, Unutkan Ayna‘yı “I. Dünya Savaşı yıllarının çatışmalı koşullarındaki bir Anadolu kentinde mülk bölüşümü, cinayetler ve yerel halkın siyasi otoriteyle ilişkisi gibi pek çok olayı ustaca bir kurguyla birleştirmesi, bu zor zamanlarda aşk, dostluk ve dayanışma gibi insani duyguları derinlikli bir şekilde işlemesi ve yaşadığımız döneme ilişkin uyarılar taşıması” gerekçesiyle ödüllendirdiğini açıkladı.

Norveçli müzisyenler yeni yasa tasarısını susarak protesto ediyor: #utenmusikk

Norveç eser sahibi meslek birlikleri NOPA ve GramArt, geçtiğimiz ay meclise sunulan yeni Fikri Mülkiyet Yasası’nı, müzisyenler susarsa tüm toplumun kaybedeceğini göstermek adına #utenmusikk etiketiyle müziksiz video klipler paylaşarak protesto ediyor. NOPA ve GramArt’a göre yeni yasa tasarısı, iş yerlerinde fikri mülkiyetin lisans bedeli ödemeden taşınarak çoğaltılmasına olanak tanırken Google ve Facebook gibi platformlarda eser sahipliği haklarının korunması adına somut bir adım atmıyor.  Moddi, Jaga Jazzist, Siv Jakobsen, Ine Hoem, Marit Larsen ve Enslaved gibi birçok grup protesto amacıyla sessiz müzik yayınlarken grupların Facebook paylaşımlarında yer verdikleri videolara, şöyle bir mesaj eşlik etti: “Bu ay Norveç Meclisi, Fikri Mülkiyet Yasası’nda ciddi değişiklikler yapmayı planlıyor. Sanatçılar, şarkı yazarları ve söz yazarları kendi eserlerinin sahibi olmalı ve bunun maddi karşılığını adilce almalı. Müziksiz bir dünya nasıl olurdu? #utenmusikk”


20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri açıklandı

20-23 Mayıs’ta gerçekleştirilecek 20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin ödülleri belli oldu. Festivalin Onur Ödülü bu yıl usta oyuncu Perran Kutman’a, Tema Ödülü yazar Aslı Erdoğan’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü belgesel yönetmeni ve Hangi İnsan Hakları Film Festivali Kurucusu Emel Çelebi’ye, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ecem Uzun’a verilecek.


22. Sadri Alışık Ödülleri sahiplerini buldu

Tiyatro ve sinemanın farklı dallarındaki başarıları ödüllendirmek üzere her yıl dağıtılan Sadri Alışık Ödülleri’nin 22.’si, 8 Mayıs’ta gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Kazananların tamamına buradan erişebilirsiniz.


The Offspring’in vokali Dexter Holland moleküler biyoloji doktorasını tamamladı

90’ların punk rock, 2000’lerin pop punk akımlarının öncülerinden The Offspring’in vokali Dexter (Bryan) Holland, “Küresel HIV-1 Virüsü Genomlarındaki Protein Kodlama Alanlarında Olgun Mikro RNA Sekanslarının Keşfi” isimli doktora tezini University of Southern California’da yayımladı. Araştırmasının “doğrudan bir tedavi” anlamına gelmediğini, hatta “bu yönde doğrudan bir adım” da olmaktan uzak olduğunu belirten Dexter, gerçek bir doktora öğrencisi gibi yıllar süren meşakkatli çabasının geçmiş 30 yılda yapılan çalışmalara ancak ufak bir katkı sağlayabileceğinin farkında olduğunu ve bir noktada tedaviye ulaşılacağına inandığını söyledi. Mesleğin cilvesi. Doktoralı diğer rockçılar arasında öncü punk grubu Bad Religion’ın vokali zoolog Greg Graffin ve efsanevi rock grubu Queen’in gitaristi astrofizikçi Brian May bulunuyor.


Sigur Rós yeni festival açıkladı

Nordik coğrafyanın “ne yapsa da peşine düşsek” ekolüne mensup grubu Sigur Rós, kitleleri peşinden sürükleyeceği yeni festivalini duyurdu. Aralığın sonlarına doğru gerçekleşecek ve bir dizi performans, güncel sanat, film gösterimi ve çeşitli etkinliği kapsayacak festivalin İzlandaca ismi “Norður og Niður” ise “her şey cehenneme gidecek” anlamına geliyor.


Stranger Things’ten tanıdığımız David Harbour, yeni Hellboy olacak

Geçtiğimiz yıl ilk sezonu yayınlandığında renkli karakterleri, çocuk oyuncularının performansları ve 80’li yılların pop kültürüne yaptığı göndermeleriyle kısa süre içinde bir fenomene dönüşen orijinal Netflix dizilerinden Stranger Things’te karşımıza Şerif Jim Hopper rolünde çıkan David Harbour, Hellboy’u merkezine alacak yeni filmde sevimsizliği sevimli kılan nev-i şahsına münhasır iblisi canlandıracak. Şimdilik Hellboy: Rise of the Blood Queen (Hellboy: Kan Kraliçesinin Yükselişi) adını taşıyacağı söylenen film, Guillermo Del Toro tarafından yönetilmeyecek ilk Hellboy filmi olacak. Onun yerine bu görevi, yeni nesil özgün korku filmlerinin atalarından The Descent’ın (2005) da yönetmenliğini yapan Neil Marshall üstlenecek.


Blade Runner 2049’ın yeni fragmanı huzurlarınızda

Ridley Scott’ın 1982 yapımı filmi Blade Runner evreninde, ilk filmin geçtiği 2019’dan 30 yıl sonrasını anlatacak Blade Runner 2049’ın yeni fragmanı yayınlandı. Usta bilim kurgu ve, artık kabul edelim, felsefe yazarı Philip K. Dick’in romanından uyarlanan film, hem akademik çevrelerde hem popüler kültürde oldukça derin bir iz bırakmıştı. Hikâyesi ilk filmin senaristlerinden Hampton Fancher’a ait olan ve yine Philip K. Dick’in yarattığı evrende geçip onun karakterlerini kullanan “devam filmi”, ilk filmin kahramanı Deckard (Harrison Ford) ve en ilgi çekici karakterlerinden Gaff (Edward James Olmos) ile birlikte Ryan Gosling ve Ana de Armas’ın canlandıracağı yeni karakterlere de sahne olacak. Arrival (2016) ile Hollywood’a yeni bir bilim kurgu anlatısı tanıtan Denis Villeneuve‘ün yönettiği film, 6 Ekim 2017’de sinemalarda.


Şampiyon Hagi’nin ‘Gelecek’i

Galatasaray efsanesi Gheorghe Hagi‘nin sıfırdan kurduğu ve tamamı gençlerden oluşan bir kadroyla mücadele eden Vittorul futbol takımı, Romanya Ligi’nde şampiyonluğa ulaştı. Kelime anlamı da ‘Gelecek’e karşılık gelen takım, kendi yetiştirdiği gençlere şans tanıyan vizyoner bir isme imkan verildiği zaman neler olabileceğinin de ilk elden harika bir kanıtı oldu. Darısı bu topraklarda Altınordu‘nun başına diyelim. Hagi’nin Socrates‘e verdiği bu projeye de değinen röportajından satır başları için buraya, Hagi ve hissettirdikleri hakkında yazılmış olağanüstü bir yazı için ise buraya başvurabilirsiniz.