Kitlesel fonlamanın genel itibariyle fikir aşamasındaki amacını ne kadar karşıladığı ve nerelere saptığı başlı başına bir yazıda ele alınmayı hak eden tartışmalı bir konu. Ancak bu yöntem halen umut veren işlere destek vermenin şimdilik en iyi yolu olarak karşımızda duruyor. Dolayısıyla kimi zaman işin tartışmasını bir kenara bırakarak kampanyalara odaklanmakta bir sakınca yok gibi görünüyor.

Bir filmi 25 TL’ye çekmek çok zor, hatta muhtemelen imkânsız, ancak 25 TL’ye bir filme katkıda bulunmanız, çorbada bir tutam tuzunuzun olması mümkün. Süt, Unutma Beni ve Sesime Gel gibi filmlerin yapımcısı Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajı Körfez‘in çekimleri tamamlandı. Ancak film, halen post-prodüksiyon masrafları ve ekipman kiralarını karşılayabilmek için desteklerinizi bekliyor. Fongogo platformunda açılan sayfa aracılığıyla desteklerinizi iletebilir, karşılığında miktara göre değişen ödüller kazanabilirsiniz. Kampanyanın tamamlanmasına 14 gün kaldı, bu yüzden filmi görmek istiyorsak elimizi çabuk tutmamızda fayda var.

30’lu yaşlarının başında olan ve boşanmasının ardından ailesinin yanına İzmir’e döndüğünde körfezde gerçekleşen bir kaza sonucu şehirde etkilenen hayatın içinde kendisi için başka bir dünya keşfeden Selim’in hikâyesini anlatan Körfez‘in çekimlerinin tamamı İzmir’de gerçekleşti. Film, böylelikle şehri merkezine, bir nevi başrole yerleştiren ilk film unvanını da taşıyor. Yönetmen Emre Yeksan, bu film ile güzel bir gelecek hayaline ufak da olsa bir katkı sunmayı hedefliyor:

“Geleceğe dair düşüncelere daldığımızda, endişeli ya da hülyalı olması farketmez, iki farklı şeydir bizi meşgul eden. İlki kendi hayatımız, önümüzdeki yılları neyle dolduracağımızdır. İkincisi ise bizim varlığımızdan bağımsız, yaşadığımız dünyanın, çocuklara bırakacağımız hayatın ne olacağıdır. Bu iki fikir aslında birbirinden çok da bağımsız değil. Hele ki doğanın farklı biçimlerde alarm vermeye başladığı çağımızda yakın gelecekte bizi bekleyen felaketlerden endişe duymamak mümkün değil. Körfez’in hikâyesinde geçmişe duyulan nostaljiyle geleceğe dair böylesi bir endişeyi harmanlayarak, içinde bulunduğumuz durumun ne kadar komik ve saçma olduğunu da vurgulayıp, umuda doğru bir ihtimalin varlığını işaret etmek istiyorum. İnsanın doğaya karşı yüzlerce yıllık mücadelesinde artık yok etmenin değil uyumun, bir arada var olmanın yöntemlerini aramak gerekiyor. Bunun için de hem kendi geçmişimize hem de insanlık tarihine bakıp geleceği yeniden hayal etmeliyiz. Körfez’in bu hayale ufak da olsa bir katkı sağlayacağını umuyorum.” Emre Yeksan

Mimar Sinan ve Sorbonne Üniversitesi’nde sinema eğitimi alan Yeksan’ın senaryosunu Ahmet Büke’yle birlikte yazdığı Körfez, bir istos film yapımı. Bu yüzden Fongogo’daki ödüllerden bir kısmı ipsos yayınlarının kitaplarını da kapsıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Ulaş Tuna Astepe, Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Cem Zeynel Kılıç, Damla Ardal ve Merve Dizdar yer alıyor.

Filmi Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube hesapları üzerinden takip edebilir, korfezfilm@gmail.com üzerinden ekiple iletişime geçebilirsiniz.