Türkiye’de ilk kez genç araştırmacıların katılacağı bir çalıştay düzenleniyor, araştırmacılar sosyal bilimler aracılığıyla iklim değişikliği politikalarını yorumluyor: “Özel Koşulların Ötesinde: Türkiye ve Küresel İklim Değişikliği Politikaları” başlıklı çalıştay, 17 Nisan Cuma günü Marmara Üniversitesi’nin Sultanahmet Kampüsü’nde gerçekleştiriliyor. Çalıştay hakkında birkaç noktaya özellikle vurgu yapmak gerekiyor:

  • İklim değişikliğini konu alan şimdiye kadarki tüm toplantılar, uzman araştırmacılara öncelik verdi ve iklim politikası hakkında düzenli bir takip yapmadı. Bu çalıştay ile hem genç araştırmacıların güncel değerlendirmelerini hem de iklim politikası hakkındaki belirli gelişmeleri takip etme imkânımız olacak.
  • Çalıştayın gerçekleştirileceği gün de önemli. 17 Nisan, aynı zamanda Uluslararası Çiftçi Direnişleri Günü. İklim değişikliğinin gözlemlenebilir güncel sorunlarından birisi olan gıda güvenliği de böylelikle çalıştay kapsamında incelenmiş olacak. “Sıcak ve Kalabalık Dünyada Açlığın Ortadan Kaldırılması? Gıda Hakkı ve İklim Değişikliği” başlıklı açılış konuşması da bu doğrultuda Birleşmiş Milletler Gıda Hakkı Özel Temsilcisi Prof. Dr. Hilal Elver tarafından yapılacak. Prof. Elver’in açılışını yapacağı oturumlar Türkiye’nin ve uluslararası diğer iklim değişikliği politikalarını ve bu süreçte ekonomik gelişimi ele alacak.
  • Türkiye’de iklim değişikliği konusunda işinin ehli çok az kişi bugüne kadar konuk edildi. Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin başyazarlarından ve Uluslararası Çevre Kalkınma Merkezi Direktörü (CIRED) Prof. Dr. Frank Lecocq da öğleden sonraki açılış konuşmasını yaparak, bu konukların en önemlileri arasında yer alacak. Karbonsuzlaştırma politikaları üzerine çalışmalarıyla dikkat çeken Prof. Lecocq, çalıştayda iklim değişikliğinin enerji ve kentleşme boyutlarını ele alan oturumların açılışını yapacak.

Oldukça verimli geçeceğe benzeyen bu çalıştay, özellikle Aralık 2015’te Paris’te gerçekleştirilecek COP21 toplantısı hakkında kapsamlı bir bilgilendirme sağlayacak gibi görünüyor. Türkiye henüz Kyoto Protokolü hakkında bile kapsamlı bir bilgilendirmeye sahip değilken, bu çalıştay ile Aralık 2015’te imzalanması planlanan yeni iklim değişikliği anlaşması için doyurucu tartışmalar gerçekleşmesi ise kaçınılmaz gözüküyor. Hem iklim değişikliği ile ilgileniyor hem de bu konuyu daha ayrıntılı öğrenmek veya tartışmak istiyorsanız, Marmara ve Sabancı üniversiteleri ortaklığında gerçekleştirilen bu konferansı kesinlikle kaçırmayın derim.