Konuya girmeden önce, analizlerimize ve büyük resmi gösterme çabamıza ilginizden ötürü teşekkür ediyorum. Ancak, her analist gibi, benim de konforuna düşkün bir insan olduğum gerçek. Bu yüzden, geçen hafta sonu vesaire editörüyle white chocolate mocha içip biraz sohbet ettik. Dedim ki, “benim bazı gazeteci dostlarım var, oturup kendileri yazı yazmıyor. Arıyorlar gazeteyi, ne yazacaklarsa telefonda söylüyorlar, ne söylüyorlarsa aynen gazeteye çıkıyor. Ben de öyle istiyorum.” Sağ olsun, editörümüz beni kırmaz. “Hallederiz Hikmet Abi, ayıpsın” dedi. Yani, bu yazı siz değerli okurlarım için editöre yazdırdığım ilk yazı.

Sadede gelelim. Her resmi bayram yaklaştığında güzel yurdumuzda neden resmi kutlama yapılmadığı tartışılıyor. İktidar partisi şu ya da bu sebeple bir punduna getirip bayram kutlamalarının önüne geçiyor, hamdolsun. Peki, bu kutlamaların yapılmamasının toplumumuza ne gibi faydaları var?

Yıllar evvel “toplumda ters manyel etkisi” başlığı altında konuyu kavramsallaştırmıştım. Toplumun ilgi duyması gereken bir konuda ilgiyi yükseltmek istiyorsanız, insanlara yasak koyuyormuş gibi yaparsınız. İnsanlar da yasakları delme eğiliminde oldukları için onlara yaptırmak istediğiniz her şeyi kendiliğinden yapmaya başlarlar. Örneğin, tek kanallı dönemde Bülent Ersoy’un ve dansözlerin televizyona çıkması mümkün değildi. Dansözü belki yılbaşı gecelerinde görebilirdiniz, o da 5 dakika. Peki, o dönemde ne olurdu? İzmir Fuarı.

Necip Türk milleti, sırf Bülent Ersoy’u ve Burçin Orhon’u sahnede görebilmek için İzmir Enternasyonel Fuarı’na akın ederdi. Yurdun dört bir yanından insanlar fuara akar, böylelikle İzmir iç turizmin kalelerinden biri hâline gelirdi. Peki, sonra ne oldu? Cem Uzan isimli hayırsız, dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal ile birlikte Star 1-Magic Box adlı melaneti, yani ilk kaçak özel televizyonu kurdu. Her gün Bülent Ersoy, her gün Yasemin Evcim, her gün Burçin Orhon, her gün dansöz Tanyeli derken, bir de baktık İzmir Enternasyonel Fuarı erimiş gitmiş.

“Ne alakası var?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Mevcut iktidar, zincirlerini kırıp, türlü vesayeti kaldırdıktan sonra toplumsal gelişmeyi ve kültürel atılımı sağlamak için birçok farklı uygulama gerçekleştirdi. Aşağıdaki tabloda AKP’den önce resmi bayramlara olan ilgiyle, AKP’den sonra resmi bayramlara olan ilgiyi kıyasladım. Hep birlikte bakalım.

"Bayramlara İlgi Algoritması"

“Bayramlara İlgi Algoritması”

Gördüğünüz üzere, birçoğumuza zül gelen resmi bayramlarımız, çeşitli engellemeler sayesinde kıymete bindi, değer kazandı. Yurdun birçok farklı yerinde, kalabalıklarca kutlanır hâle geldi. Buna sosyolojide “ters manyel etkisi” adını veriyoruz.

Tüm sualleriniz için iletişim bilgilerimi şöyle bırakıyorum: e-posta / twitter / facebook